İade sözleşmesi

Ürün İadesi


Siparişinizdeki ürünleri veya ürünü iade etmek istediğinizde, aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde sulamamarket.com’un düzenlemiş olduğu fatura ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade etmeniz gerekmektedir. (Ürünün iade sebebini belirten bir notu faturanın yanına koymanız büyük önem arz etmektedir.)

Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da Aras Kargo ile gönderim yapmanız gerekir. Diğer durumlarda ise kargo ücreti size aittir.

Ücret İadesi

Havale/EFT ile yapılan alışverişlerin iade ödemesi, ödemenin işleme konulduğu gün hesaplara geçmektedir.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin iade ödemesi alışveriş yapılan karta yapılmaktadır, başka bir karta veya nakit olarak iade yapılmamaktadır.

İptal talebinde bulunmuş olduğunuz kredi kartı işlemleri bankalar birliğinin almış olduğu kararlar ve yasal prosedür gereği 2 ila 7 iş günü içersinde kart hamilinin kredi kartına iade edilmektedir. Bu süreç bankaların tüm üye işyerleri ve bireysel müşterilerine uygulamakta olduğu standart süreç olup; iade işlemleri aynı gün içersinde kredi kartına geri yansıtılmamaktadır. Firmamıza ulaşan iade talepleri 24 saat içersinde gerçekleştirilmekte olup, iade sürecinin geri kalan kısmı ise banka tarafından devam etmekte ve sonuçlandırılmaktadır. İşleyiş ve iade süreci hakkında ayrıntılı bilgiyi tüm detayları ile birlikte bankaların müşteri hizmetleri servislerinden öğrenebilirsiniz. İadenin yapıldığının www.sulamamarket.com tarafından bildirilmesinden itibaren yaşanacak gecikmeler ilgili bankanın sorumluluğundadır.